Co ciekawego może być w grzybach?

Grzyby wydają się niepozorne. Dla większości to jedynie smaczne dodatki do zup i sosów lub do marynowania. Jednak wystarczy tylko trochę poczytać, aby przekonać się jak zajmująca jest budowa i różnorodność grzybów.

Jedno i wielokomórkowe

Grzyby nie zawsze składają się z kapelusza i nóżki. To jedynie część grzybów, a dokładniej grzyby wielokomórkowe tak wyglądają. Oprócz wielokomórkowych wyróżniamy bowiem jednokomórkowe.
Czasem znaleźć je jest nawet łatwiej, niż te wielokomórkowe. Niechciana w lodówce pleśń, czy potrzebne w kuchni drożdże to właśnie one. Grzyby jednokomórkowe.

Budowa grzyba wielokomórkowego

Jak już powiedzieliśmy grzyby wielokomórkowe to te „tradycyjne” grzyby. Zwykle na owocnik – czyli to co zrywamy – składa się więc kapelusz, który ma od spodu blaszki lub rurki oraz trzon – z pierścieniem lub bez. W ziemi zaś nigdy nie ma korzenia, bo grzyby ich nie posiadają.
Mają za to grzybnię, czyli podstawę, z której wyrośnie nowy grzyb.

Kształty grzybów

Jednak nie każdy grzyb tak wygląda jak wyżej podaliśmy. Budowa i różnorodność grzybów jest ogromna. Owocniki mogą przyjmować wiele, ciekawych kształtów. W związku z tym wyróżniamy kapeluszowate, łatkowate, kopytkowane, krzaczkowate i kuliste.
Dużo jest także kolorów, które mają grzyby. Od bieli, po czerwienie i brązy, po niebieskie, fioletowe i czarne.
Znane są nawet grzyby, które zbyt dojrzałe rozpływają się w czarną ciecz, w ciągu kilku godzin.

Co jedzą grzyby?

W związku z odżywianiem się grzybów, również możemy zaobserwować w tym królestwie dużą różnorodność. Grzyby to organizmy, które są tylko cudzożywne. Nie potrafią same wytworzyć pokarmu jak rośliny.
Dzielą się zatem na saprofity, czyli te które odżywiają się materią organiczną przykładowo obumarłą korą i pasożyty, czyli żyjące kosztem innych żywych organizmów.
Pasożytnicze grzyby odżywiają się zaś zarówno owadami, zwierzętami i roślinami. Niekiedy doprowadzają je nawet do śmierci.
Kto by się spodziewał, że grzyby tak potrafią?

Różnorodność

Budowa i różnorodność grzybów to bardzo szeroki temat. Nic w tym dziwnego zważywszy, że naukowcy oszacowali istnienie już miliona gatunków grzybów, a w dalszym ciągu odkrywane są kolejne.