Jakie właściwości mają grzyby?
Skarby lasu, przedmiot leśnego, sportu jakim jest grzybobranie i leśny przysmak, nadający się do sosów, dodatków oraz marynowania. Nie wszyscy lubią grzyby leśne, ale większość z nas na pewno spotkała się kiedyś z pieczarką. To najbardziej popularny grzyb. Leśne mają swój urok i smak. A czy mają w sobie jakieś składniki i wartości odżywcze? Czy warto je zbierać i jeść, skoro sporo ryzykujemy podczas grzybobrania, by nie pomylić ich z grzybami trującymi?
Bogaty skład.
Są źródłem białka, choć jego ilość jest zależna od rodzaju grzyba. W białku znajdziemy lizynę, czyli aminokwas, którego jest mało w innych produktach, choćby zbożach. Mają też sporo tłuszczy, kwasów, węglowodanów i witamin. Zwłaszcza tych z grupy B, C, A, D i E. Ich główne składniki mineralne to: potas, fosfor, magnez. W mniejszej ilości znajdują się w nich też: miedź, żelazo, mangan, molibden i selen.
Grzyby właściwości prozdrowotne.
Są syte, stanowią doskonałe źródło błonnika. Przy tym, mają mało kalorii, więc z powodzeniem mogą stanowić składnik potraw osób będących na redukcji. Oczywiście o ile nie będą śladową ilością w gęstym, śmietanowo – pszennym sosie. Ich aktywne związki biologiczne zapobiegają powstawaniu wielu chorób, w tym nowotworowych. Hamują rozwijanie się chorób miażdżycowych. Obniżają poziom złego cholesterolu we krwi oraz działają przeciwzapalnie. Hamują też wzrost drożdży Candidia i licznych bakterii. Wzmacniają cały system immunologiczny i zapobiegają utlenianiu się związków materiału genetycznego. Ciekawe badania dotyczą pieczarek. Przeprowadzono je na grupie 1000 kobiet z rakiem piersi i 1000 zdrowych. Te kobiety, które jadły minimum 10 g świeżych pieczarek dziennie miały o 36% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które ich nie spożywały. Grzyby hamowały aktywny enzym aromatazy, który jest odpowiedzialny za rozwój nowotworu piersi.
Grzyby są dobre i warto je włączyć do swojej codziennej diety. Jeśli nie te z lasu, to choćby pieczarki, które tym naturalnym w niczym nie ustępują pod względem odżywczym.