Pierwsza pomoc — jak jej udzielać?

Od zawsze ważne jest to, aby móc dbać o siebie, swoich najbliższych oraz innych, potrzebujących. Jednak aby móc to robić, najpierw należy nabyć takie umiejętności. Oczywiście nie wszystko, czego się nauczysz, będziesz umieć wykonać samodzielnie za pierwszym razem, czyli realnie skorzystać z tej wiedzy.
Nie przejmuj się tym i pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, dlatego, jeśli widzisz osobę potrzebującą pomocy, nie wahaj się i po prostu pomóż.

Ostatnio widziałem, jak dziewczynka jechała rowerem po chodniku bez kasku. Widziałem, jak mijała przechodniów, w pewnym momencie zniknęła mi z oczu. Jechałem autem. Nagle zebrała się grupa ludzi wokół niej, nie było nic widać. Zaniepokojony sytuacją, zjechałem autem na pobocze, włączyłem światła awaryjne, podbiegłem do dziewczynki. Próbowałem przebić się przez tłum gapiów, których jedna część starała się pomóc, a reszta tylko przyglądała się sytuacji i wykrzykiwali na tych pierwszych.

Nim przebiłem się przez tłum, zdążyłem zadzwonić po pogotowie. Niestety, było już za późno, dziewczynka zmarła ludziom na oczach. Mieszkam w Łodzi, dlatego szukałem „pierwsza pomoc Łódź„, bo nie chcę, aby kolejnym razem miała sytuację podobna, smutna historia.

Czym jest pierwsza pomoc?

Pierwszą pomocą jest szybkie udzielenie pomocy w nagłej sytuacji do czasu przyjazdu wykwalifikowanej opieki medycznej, osobie, która nagle zachorowała. Zupełnie jak w przypadku dziewczynki, o której wspomniałem.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Przede wszystkim pamiętaj, aby przez chęć niesienia pomocy innym, przypadkiem nie stać się ofiarą, bo mając wiedzę, możesz pomóc jeszcze wiele, wiele razy, dlatego, jeśli warunki nie pozwalają na udzielenie pierwszej pomocy, zadzwoń po pogotowie ratunkowe i czekaj na ich przyjazd, jeśli to możliwe, a następnie:

  1. Wołaj o pomoc. Procedura RKO (Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa) jest bardzo męcząca i dobrze mieć osobę do pomocy.
  2. Zbadaj terytorium i upewnij się, że nic nie zagraża ci i możesz podjąć się pomocy poszkodowanej osobie.
  3. Oceń sytuację. Sprawdź stan osoby poszkodowanej (funkcje życiowe: oddech i świadomość; jeśli to możliwe, zlokalizuj odniesione urazy).
  4. Wezwij pogotowie ratunkowe lub innych specjalistyczne służby ratownicze.
    Udziel bezpośredniej pomocy. Jeśli osoba poszkodowana tego wymaga, podejmij czynności RKO.
  5. W razie potrzeby ułóż osobę poszkodowaną w pozycji ustalonej, bezpiecznej (jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i zaistniała potrzeba pozostawienia go bez opieki na dłuższy czas).

Gdzie możesz nauczyć się, jak udzielić pierwszej pomocy?

W każdym mieście jest przynajmniej kilka ośrodków szkoleniowych, gdzie bardzo szybko możesz nauczyć się jak radzić sobie w takiej sytuacji i jak pomóc poszkodowanym. W moim przypadku była to szkoła ergonomica.pl/pierwsza-pomoc, którą znalazłem, szukając „pierwsza pomoc łódź szkolenia”. Kompetentna ekipa dołożyła wszelkich starań, aby nauczyć mnie jak zachować się i co robić w takiej sytuacji.