Pływanie jako trening cardio: Korzyści dla całego ciała i kondycji fizycznej

Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce.
Dzięki swojej uniwersalności, jest idealne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców.
Również w ośrodkach rehabilitacyjnych pływanie jest stosowane jako forma terapii.
Nie bez powodu – pływanie daje wiele korzyści dla całego ciała i poprawia kondycję fizyczną.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z treningu cardio w wodzie.

1. Pływanie wpływa korzystnie na serce i układ krwionośny
Najważniejsze korzyści płynące z treningu pływackiego to doskonałe wpływ na kondycję serca oraz układu krwionośnego. Pływanie zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego, poprawia stan ścian naczyń krwionośnych i wpływa korzystnie na zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego.

2. Pływanie poprawia siłę mięśni oraz wydolność układu oddechowego
Podczas pływania pracują wszystkie grupy mięśni, co powoduje zwiększenie masy mięśniowej, zwiększenie ich siły oraz wydolności. Dodatkowo, pływanie wpływa korzystnie na wydolność układu oddechowego oraz poprawę pracy płuc.

3. Pływanie korzystnie wpływa na stawy oraz kości
Jednym z największych atutów pływania jest to, że jest to sport o niskim wpływie na stawy. To właśnie dlatego pływanie jest polecane ludziom z problemami stawowymi. Zwiększa ruchomość stawów oraz wzmacnia kości.

4. Pływanie redukuje stres
Pływanie to forma relaksu, która pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Woda wpływa kojąco na cały organizm, a równocześnie pozwala na intensywny trening cardio.

5. Pływanie poprawia koordynację i równowagę
Pływanie to sport, który wymaga równowagi oraz koordynacji. Dlatego regularna praktyka pływania zwiększa ich poziom oraz poprawia postawę ciała.

Podsumowanie
Pływanie, jako forma treningu cardio, zapewnia wiele korzyści dla całego organizmu. To sport, który można uprawiać przez cały rok oraz który pozwala na indywidualne dostosowanie intensywności treningów. Pływanie to idealny wybór dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną.