Trening i regeneracja

Osoby zaczynające treningi zwykle są nastawione na jedną, konkretną partię ciała, na której im najbardziej zależy. W efekcie często dochodzi do przetrenowania danej partii ciała, co kończy się kontuzją i przerwą w treningu. Dlatego dobrze jest na początku tak zaplanować trening, aby móc rozwijać wszystkie partie ciała. Jak się okazuje, nie da się tego zrobić bez odpowiedniego planu treningowego. Jak znaleźć odpowiedni plan dla siebie, aby jednocześnie osiągnąć swoje cele i nie przetrenować się?

Treningi na określone partie ciała

Wybierz trzy różne partie ciała, dla których będziesz mógł zastosować trening siłowy plan 3 dniowy, dzięki temu unikniesz przetrenowania. Ważne jest, aby wybrane partie ciała były różne. Przykładowo może to być klatka piersiowa, ręce i plecy oraz nogi i pośladki. W ten sposób w danym dniu będziesz mógł skupić się na danych partiach mięśni, a później dasz im odpocząć. Dzięki temu mięśnie będą mieć czas na regenerację i przyrost. Oczywiście jest to plan dla osób początkujących, ponieważ osoby bardziej zaangażowane w treningi będą potrzebowały treningu częściej, niż tylko trzy razy w tygodniu.

Regeneracja mięśni

Pamiętaj, że odpoczynek dla Twojego ciała jest tak samo ważny jak trening. Dlatego planuj czas, w którym nie będziesz ćwiczyć. Dobrze jest od czasu do czasu wybrać się na masaż, aby zlikwidować napięcia powstałe w mięśniach. Regularne odpoczynki i masaże uchronię Cię przed niechcianymi kontuzjami. Jest to bardzo ważne, ponieważ kontuzja może wykluczyć z treningu na długie miesiące i utrudnić powrót do regularnych ćwiczeń. Zatem regeneracja mięśni jest tak samo ważna, jak ich stymulacja w trakcie treningu.

Planując treningi zadbaj także o całe swoje ciało. Ważne jest, aby się wysypiać, w innym wypadku efekty z treningów mogą się nie pojawić. Tak samo istotne jest stałe nawadnianie się, czyli picie około trzech litrów wody na dzień, zakładając, że nie pije się kawy. Są to często pomijane, a istotne czynniki w rozbudowie masy mięśniowej.