Leczenie przepukliny dyskowej

Kości (kręgi), które tworzą kręgosłup z tyłu, są amortyzowane przez dyski. Te dyski są okrągłe, jak małe poduszki, z twardą zewnętrzną warstwą (pierścieniem), która otacza jądro. Dyski umieszczone między każdym z kręgów w kręgosłupie działają jak amortyzatory dla kości kręgosłupa.

Przepuklina dyskowa to fragment jądra dysku, który jest wypychany z pierścienia do kanału kręgowego przez rozdarcie lub pęknięcie w pierścieniu. Dyski, które ulegają przepuklinie, zwykle znajdują się we wczesnej fazie zwyrodnienia. Kanał kręgowy ma ograniczoną przestrzeń, która jest niewystarczająca dla nerwu rdzeniowego i przemieszczonego fragmentu przepukliny dysku. Z powodu tego przemieszczenia krążek naciska na nerwy rdzeniowe, często powodując ból, który może być silny.

Przepuklina dyskowa może wystąpić w dowolnej części kręgosłupa. Dyski przepukliny występują częściej w dolnej części pleców (kręgosłup lędźwiowy), ale występują również w szyi (kręgosłup szyjny). Obszar, w którym odczuwany jest ból, zależy od tego, która część kręgosłupa jest dotknięta.

Przyczyny przepukilny

Pojedyncze nadmierne obciążenie lub uraz może spowodować przepuklinę dysku. Jednak materiał krążka degeneruje się naturalnie wraz z wiekiem, a więzadła, które go utrzymują, zaczynają słabnąć. W miarę postępu tej degeneracji stosunkowo niewielkie naprężenie lub ruch skręcający może spowodować pęknięcie dysku.

Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na problemy z dyskiem, w wyniku czego mogą cierpieć na przepuklinę dysków w kilku miejscach wzdłuż kręgosłupa. Badania wykazały, że predyspozycje do przepukliny krążków międzykręgowych mogą występować w rodzinach, w których dotkniętych jest kilka członków.

 

Przepuklina dyskowa leczenie Niemcy – kiedy i jak szukać pomocy medycznej?

Na szczęście większość przepukliny krążków nie wymaga operacji. Z czasem objawy rwy kulszowej/radikulopatii ulegają poprawie u około 9 na 10 osób. Czas na poprawę jest różny, od kilku dni do kilku tygodni.

Ogólne wytyczne:

  • Ogranicz aktywności przez 2 do 3 dni. Zachęca się do chodzenia zgodnie z tolerancją, wraz z lekami przeciwzapalnymi, takimi jak ibuprofen, jeśli nie jest to przeciwwskazane dla pacjenta. Nie zaleca się leżenia w łóżku.
  • Ocena podstawowej opieki zdrowotnej w tym czasie może prowadzić do rozważenia innych niechirurgicznych metod leczenia wymienionych poniżej, takich jak fizjoterapia.
  • Skierowanie do specjalisty od kręgosłupa, takiego jak neurochirurg, jest również zalecane, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż cztery tygodnie. Specjalista często będzie chciał wykonać zaawansowane obrazowanie przed wizytą.
  • Pilna ocena i badanie obrazowe są zalecane, jeśli występują objawy znacznego osłabienia nóg/ramion, utrata czucia w okolicy narządów płciowych/odbytnicy, brak kontroli moczu lub stolca, przerzuty raka w wywiadzie, znaczna niedawna infekcja lub gorączka oraz radikulopatia lub upadek /uraz, który spowodował ból. Obrazowanie należy również rozważyć wcześniej w przypadku stwierdzenia postępującego deficytu neurologicznego (takiego jak postępujące osłabienie) podczas badania.