Jak wiele możne kosztować rower? Tyle ile samochód, a czasem tyle ile willa.

Jak powszechnie wiadomo kupienie sobie porządnych kółek wymaga pewnego zaplecza finansowego. Jednak zwykle mówi się to w kontekście czterech kółek, czyli samochodu, a nie dwóch jak w przypadku roweru. Tymczasem okazuje się, że istnieją takie rowery, których koszt przekracza nawet samochód, dom i to dość drogie.

Najdroższy rower na świecie

Jak większość może się spodziewać najdroższy rower na świecie jest idealnym pojazdem dla bogatego saudyjskiego księcia, który chce pokazać swoje bogactwo nawet na rowerze.
Gold Extreme Mountain Bike, bo o nim mowa, nie jest rowerem do jazdy, choć w nazwie jest rower górski.
Jest to bardziej rower do pokazania i chwalenia się. Mimo szerokich opon, dobrych do jazdy na ciężkim terenie, ten model skupia wzrok walorami estetycznymi.
Rama pokryta 24-karatowym złotem, logo firmy The House of Solid Gold wygrawerowane z 600 czarnych diamentów i 500 złotych szafirów. Dodatkowo siodło i uchwyty kierownicy z brązowej skóry aligatora i złoty bidon w zestawie.

Patrząc na taki rower nie mamy wątpliwości, że zabranie go na jakąkolwiek dłuższą przejażdżkę może nie być najlepszym pomysłem. Nikt nie chciałby bowiem myśleć o zapłaceniu za naprawdę takiego roweru.
Zwłaszcza, że pierwsza cena za rower i bidon wynosiła milion dolarów amerykańskich. W przeliczeniu jest to prawie cztery miliony złotych.
Ta cena została jednak zmniejszona. I to o połowę. Mimo wszystko wydanie dwóch milionów złotych na rower dla większości jest nierealne.

Najdroższy praktyczny rower na świecie

Powyższa pozycja nie jest jednak rowerem, który nadawałby się do jazdy. Jaki jest więc najdroższy na świecie rower do jazdy?
Są dwa rowery seryjne na świecie w podobnej cenie. Pinarello Dogma F12 to najdroższy rower szosowy świata. Na jego cenę składa się niesamowita rama, koła Zipp 303 i pełna bezprzewodowa grupa SRAM Red eTap AXS HRD.
Drugi rower jest rowerem górskim. Najdroższy seryjny rower górski to BMC Fourstroke z pełnym zawieszeniem i oparty na elektrycznym napędzie. Posiada napęd Shimano XTR w wersji Di2. Dodatkowo obręcze z karbonu i piasty szwajcarskiej firmy DT.

Ile kosztują te dwa rowery? Każdy znajdziemy w cenie 60 tysięcy złotych. Jest to znaczna różnica w przypadku najdroższego roweru świata, jednak nadal. Za te rowery można kupić naprawdę bardzo dobre auto.