Obwodowy trening w domowych warunkach – wiele możliwości

Nieważne czy jesteś miłośniczką długich, spokojnych treningów cardio, czy siłownia to twój drugi dom, czy preferujesz fitness i zajęcia grupowe. Zawsze możesz zadbać o urozmaicenie swoich treningów, tak by twój umysł i ciało, doświadczały coraz to nowych reakcji na wykonywane czynności. Jeśli chodzisz regularnie na siłownie to, to doskonałym sposobem na dotlenienie mózgu będzie poranne wybieganie i podarowanie swojemu organizmowi kilkunastu minut na otwartej przestrzeni.

Mam dla ciebie dobrą wiadomość.

Istnieje wiele sposobów, by przełamać monotonne treningi. Jednym z nich jest tzw. „trening obwodowy ciała”. Zacznijmy od definicji. Czym jest wyżej wymieniony trening?
W skrócie jest to ułożony plan, łączący w sobie kilka osobnych „stacji” – czyli ćwiczeń. Bardzo ciekawy jest fakt, że możemy łączyć różne ich typy. Jedno może być typowo spalające tkankę tłuszczową, kolejne wzmacniające, następne pomoże nam wyrzeźbić całą sylwetkę. Raj dla pomysłowych ludzi, nie lubujących się w nudzie.
Kolejne pytanie – dlaczego trening ten jest aż tak korzystny dla ciała?
Przede wszystkim nie obciąża on stawów (a jak doskonale wiemy niektóre ćwiczenia wykonywane na siłowni, mogą mocno nadwyrężyć, np. nasze kolana). Ponadto angażuje wiele partii mięśniowych, skupiamy się nie tylko na jednej partii, np. brzuchu, ale włączamy również barki, włączmy pośladki. Pozwala to na optymalne wykorzystanie naszych możliwości i zrobienie pełnego treningu.
Dodatkowo może wspomóc się obciążeniami. Ze swojej strony polecam gumy oporowe (stosunkowo tani sprzęt) oraz hantle, które można spokojnie zastąpić butelkami z wodą.
Obwodowy trening w domowych warunkach
Tak, dobrze czytacie. Wcale nie potrzebujemy specjalistycznego oprzyrządowania, żeby wykonać kilka dobrych ćwiczeń. I to wcale nie będzie pójście na łatwiznę! Oto kilka przykładów:
– wypady,
– wykroki,
– przysiady,
– przysiad – wyskok,
– plank,
– pompki,
– „koci grzbiet”.
Brzmi znajomo? Oczywiście, że tak. Chyba każdy, kto zna podstawy treningu jest w stanie wymienić owe ćwiczenia i często je stosuje. Aby twój trening można było nazwać treningiem obwodowym, wystarczy, że wybierzesz kilka z nich i będziesz wykonywał je, np. po 30 sekund, z 10 sekundowymi przerwami. Proste, prawda?
Oczywiście częstotliwość wykonywanych powtórzeń zależy tylko od ciebie i od poziomu twojego zaawansowania. Możesz dowolnie dostosować go do swoich potrzeb i możliwości. To właśnie dodatkowo motywuje, ponieważ z każdym następnym razem, jeśli tylko masz ochotę, możesz zwiększać trudność swojego trenigu.