Wysłodki niemelasowane w diecie zwierząt hodowlanych

Odpowiednia dieta dla zwierząt oraz zapewnianie im dostarczania pełnowartościowych produktów, to obowiązek hodowców, a także inwestycja w zdrową i wydajną hodowlę. Jedną z możliwości zastosowania uzupełniającej diety, jest włączenie do niech wysłodki niemelasowane. Mogą być one podawane jako mieszanka z innymi paszami, ale również zupełnie osobno. Stosuje się je w hodowlach wielu zwierząt, między innymi bydła, owiec, koni oraz trzody chlewnej. Występują również w formie mokrej, jednak jest to forma bardziej wymagająca pod kątem przechowywania, a także konserwacji.

Czym są wysłodki niemelasowane?

Wysłodki to rodzaj paszy pochodzenia roślinnego, będącej efektem ubocznym produkcji cukru z buraków cukrowych. Ulegają one rozdrobnieniu, a następnie wyługuje się z nich przy pomocy wody cukier, a także wszelkie składniki które rozpuszczają się w wodzie. Powstaje w ten sposób produkt, który w znacząco większej części jest źródłem węglowodanów. Substancje zawarte w wysłodkach są w pełni trawione przez jelita u koni. Dzięki bakteriom znajdującym się w jelicie grubym, produkt ten jest w bardzo sprawny sposób przekształcany w energię.

Jakie korzyści płyną ze stosowania wysłodków?

Stosowanie tego produktu przynosi wiele korzyści żywieniowych dla zwierząt hodowlanych. Szczególnie poleca się włączenie tego produktu do diety koni. Wysłodki niemelasowane zawierają wysoce przyswajalną formę błonnika, który dzięki swojej jakości może zastąpić bardzo dobrej jakości siano. Jest to bardzo dobra alternatywa dla siana, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to dostęp do pastwisk jest ograniczony. Wysłodki nie tylko wspierają pracę układu pokarmowego, ale także zapobiegają ewentualnemu odwodnieniu.

Jak stosować?

Aby utrzymywać prawidłową i zbilansowaną dietę dla zwierząt, należy stosować produkt w odpowiednich proporcjach. W przypadku koni ważnym jest, aby odpowiednio przygotować produkt przed podaniem. Około 6 – 12 godzin przed podaniem wysłodki należy namoczyć, nie powinno podawać się ich na sucho. Odpowiednią ilość należy przygotować w oparciu o informację dotyczącą dawki dla konkretnej grupy zwierząt, a także uwzględniając indywidualne zapotrzebowanie konkretnego zwierzęcia. W przypadku koni przyjmuje się, iż powinny one stanowić około 50% dziennej dawki owsa. Powinny być one wprowadzane do diety zwierząt stopniowo.

Jaki rodzaj wysłodków wybrać?

Obecnie na rynku odstępnych jest kilka rodzajów wysłodków. Sprzedawane są w formie melasowanej i niemelasowanej. Hodowcy częściej korzystają z formy granulowanej, które to mają tendencję do wolniejszego wchłaniania wody. Oba rodzaje uznane zostały za bezpieczne dla zwierząt hodowlanych. Zaleca się jednak, aby podając ten produkt zwierzęciu pierwszy raz, użyć małej dawki. Wysłodki podawać można jako mieszanki z innymi paszami. Niedawno na rynku pojawiły się również wysłodki, które nie wymagają wcześniejszego namoczenia, jednak mimo wszystko hodowcy podchodzą do tego z dystansem w trosce o swoje zwierzęta.