Jedzenie w czasie ciąży

Okres ciąży to nie tylko czas wielu zmian, zarówno tych zewnętrznych jak i wewnętrznych. To także rewolucja, która wywraca życie przyszłej mamy do góry nogami. Są to również ogromne zmiany dietetyczne bo musimy wiedzieć, co możemy jeść spokojnie, co ograniczać a czego zdecydowanie unikać. Ważne jest zdrowie mamusi ale też maluszka, który niebawem przyjdzie na świat. Dieta w czasie ciąży to temat wokół którego narosło wiele mitów i fałszywych przekonań. Istnieje również szereg zabobonów związanych z jedzeniem w ciąży a w przeszłości ludzie potrafili dostrzec nawet związek pomiędzy apetytem na określone produkty a płcią dziecka. Ważną rolę odgrywają tutaj różnego rodzaju zachcianki w ciąży czyli jedzenie, na które ciężarna kobieta ma szczególny apetyt. Symbolem stanu błogosławionego mogłyby się stać ogórki kiszone ponieważ powszechnie uważa się, że przyszłe mamy ciągle odczuwają na nie apetyt. Jakie jeszcze zachcianki odczuwają najczęściej?

Słodkie smaki

Wiele ciężarnych kobiet opowiada, że często odczuwają głód i ochotę na wszystko, co słodkie. Występująca bardzo często chęć jedzenia czekolady lub picia kakao, może oznaczać niedobór magnezu w organizmie. Ochota na słodkie natomiast może być także wywołana znacznymi spadkami energii, której w ciąży potrzeba zdecydowanie więcej. Słodycze, batoniki, ciastka czy czekoladowe przekąski pozwalają – jako węglowodany – szybko zaspokoić straty energetyczne. Niestety, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie ponieważ w okresie ciąży powinno się unikać cukru i odstawiać słodycze. Spożywanie dużych ilości cukru i zła dieta mogą wywołać cukrzycę ciążową a ponadto sprawiają, że zwiększamy liczbę zbędnych kilogramów, których po porodzie trudniej będzie nam się pozbyć.

Kwaśne, ostre albo słone

Chęć jedzenia kwaśnych produktów takich jak ogórki kiszone, kapusta kwaszona czy cytryny występuje podczas ciąży niemal powszechnie i jest z tym okresem bardzo często kojarzona. Produkty kwaśne zawierają w składzie witaminę C i jeżeli kobieta w ciąży odczuwa pragnienie jedzenia właśnie takich rzeczy, może to oznaczać, że w jej organizmie brakuje tej cennej witaminy.
Bardzo często zdarza się także ochota na wszystko, co słone czyli śledzie, sery lub chipsy, krakersy i inne przekąski. Może to oznaczać niedobór sodu lub fosforu.
Wiele kobiet w ciąży wybiera również ostre smaki, mocne i wyraziste połączenia smaków. Zauważają to u siebie również kobiety, które wcześniej nie przepadały za aromatyczną, mocno doprawioną kuchnią. Czy to coś złego? Oczywiście, że nie! Bardzo często zdarza się, że ostre dodatki pomagają pokonać nudności i sprawiają, że przestaje się odczuwać mdły smak, który wywołuje nudności i wymioty.